Päivitettyjä ohjeita ulkoliikuntakenttien käyttöön. Vihdin kunta noudattaa Aluehallintoviraston suositusta kuntien omistamissa ulkoliikuntapaikoissa aikavälillä 14.5.–31.5.2020 !
- Pienillä ulkoliikuntapaikoilla voi olla samanaikaisesti enintään 10 henkilöä.
- Suurilla kentillä kuten jalkapallo-, yleisurheilu- ja muut vastaavat kentät voi samanaikaisesti olla yhteensä enintään 30 henkilöä ja hekin enintään 10 henkilön ryhmiin jakautuneina siten, ettei lähikontakteja synny.
- Kilpailuja ja otteluita ulkoliikuntapaikoilla ei voi järjestää toukokuun aikana.
- Ulkoliikuntapaikkojen käytöstä 1.6.2020 alkaen annetaan ohjeita toukokuun aikana.
Kunta toivoo, että ulkokentillä ja muilla liikuntapaikoilla noudatetaan seuraavia ohjeita, jotta kaikilla on mahdollisuus päästä liikkumaan turvallisesti koronaviruksen aiheuttaman poikkeustilan aikana: - Pidetään riittävät turvavälit ja pyritään välttämään fyysistä kontaktia.
- Jos kentällä on jo harjoittelijoita siten, etteivät turvavälit huomioiden kentälle enää mahdu lisää harjoittelijoita, niin kentälle ei tule mennä, vaan palata sitten, kun siellä on tilaa.
- Flunssaoireisena ulkoliikuntapaikoille ei saa mennä.
- Ulkokenttien hoidolle tulee antaa tilaa. Silloin, kun kentän hoitotyöt ovat meneillään, on sen käyttö kielletty. Kun huomioidaan muita, kaikilla liikunnan harrastaminen onnistuu paremmin !
|